Aktualności Eurowizyjne

Piosenka Dla Europy okiem TVP 2007-12-31 07:41:43

Czy polskie preselekcje do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji – Belgrad 2008, zmienią swoje oblicze? Dlaczego w Polsce popularność europejskiego festiwalu maleje? Czy skład jurorów ulegnie zmianie? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Piotr Klatt z redakcji Rozrywki Telewizji Polskiej S.A.


1) Dlaczego Piosenka Dla Europy z roku na rok cieszy się coraz mniejszą popularnością i w jaki sposób Telewizja Polska zamierza przeciwdziałać temu trendowi?

Widownia w roku 2007 była nieznacznie mniejsza w porównaniu z poprzednimi latami z powodu małych emocji jakie niósł ze sobą koncert finałowy polskich preselekcji. W edycjach, gdzie rywalizowały głównie - wtedy bardzo - popularni artyści m.in. Wilki z Ich Troje, czy Sistars z Blue Cafe (z Okupnik), czy nawet Queens ponownie z Ich Troje i posiłkowo z The Jet Set wyniki widowni były bardzo dobre. W tym roku (2007) oglądalność krajowego finału spadła, ponieważ prawdopodobnie rywalizacja The Jet Set z p. Hanią Stach i Nataszą Urbańską nie wzbudzała takich emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. To należy zmienić przede wszystkim i Redakcja Rozrywki tak postara się tak sformatować listę finalistów aby było profesjonalnie muzycznie i literacko, ciekawie wizualnie i na najwyższym poziomie w ramach wyborów komisji konkursowej. Ważny będzie również element rywalizacji.

2) Skoro o wyborze reprezentanta w 50% będzie decydowało jury, może warto byłoby zmienić jego skład i urozmaicić o naszych byłych reprezentanów bądź twórców tekstów do utworów. Jako przykład podam: Jacek Cygan, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek. Nie podaję p. Edyty Górniak, gdyż uważam że skoro jest związana ze stacją Polsat mogłaby odmówić.

Napisał Pan: "nie podaję Edyty Górniak, gdyż uważam że skoro jest związana ze stacją Polsat mogłaby odmówić" . Także wielu innych wybitnych Artystów polskich jest zaangażowanych w projekty inne niż te realizowane przez Telewizję Polską S.A. Nie tylko p. Edyta Górniak. Wielu Artystów traktuje swój udział w Konkursie jako jednorazowe wydarzenie i dziś nie są już tak emocjonalnie przywiązani do ewentualnego udziału w imprezie w jakimkolwiek charakterze. Estetyka, klimat i styl wielu polskich Artystów dalekie są od współczesnego charakteru Konkursu, a więc imprezy która od lat nie wylansowała nikogo na miarę Celine Dion. Odnośnie Jury: dorobek i osoby m.in. p. Elżbiety Skrętkowskiej – autora i reżysera "Szansy na sukces", Roberta Leszczyńskiego – dziennikarza muzycznego i jurora "Idola", Zygmunta Kukli – dyrygenta, m.in. wielokrotnie kierującego orkiestrami w Opolu i Sopocie czy Maryli Rodowicz, artystki której nie trzeba nikomu rekomendować – nie budzą żadnych kontrowersji co do ich profesjonalizmu w ocenie przydatności polskiego reprezentanta do udziału w międzynarodowej imprezie muzycznej. Byli jurorami w 2006 roku. W tym roku Redakcja Rozrywki TVP1 będzie rekomendować Dyrekcji Anteny nie mniej profesjonalne Jury.

Jeśli chodzi o promocję. Promocja nie zapewni treści i emocji. Zawsze jednak 2 tygodnie przed finałem są obecne w TVP1 codziennie bloki z teledyskami do utworów wybranych utworów.

3) Interesującym pomysłem byłoby opatrzenie finału preselekcji znanymi gwiazdami eurowizyjnymi. Mam tu na myśli zarówno nasze rodzime gwiazdy jak i zagraniczne. Sądzę, że kilku artystów chętnie przypomniało by się szerszej publiczności. Istotnym punktem preselekcji powinien być występ zeszłorocznego zwycięzcy.

W 2007 roku TVP podjęła próbę sprowadzenia 3 wykonawców – Lordi, Rusłany i Heleny Paparizou. Ten pomysł z różnych powodów nie doszedł do skutku. Chodziło m.in. o terminy, sprawy finansowe i liczbę wykonywanych utworów. Warto też podkreślić, że Redakcja Rozrywki TVP1 ma określony budżet na Eurowizję.

4) TVP S.A. ma prawo zaproszenia do konkursu Piosenka Dla Europy, poza wykonawcami rekomendowanymi przez Komisję Konkursową, trzech wykonawców według własnego uznania. To nowośc w regulaminie polskich preselekcji. Kto podejmie tę decyzję?

O zaproszeniu ewentualnie 3 lub 2 lub 1 wykonawcy w ramach tzw. "dzikiej karty" z rekomendacji Redakcji Rozrywki zdecyduje Dyrektor Programu 1, anteny odpowiedzialnej przed Zarządem TVPS.A. za prawidłowy przebieg polskich preselekcje do Eurowizji.

Piotr Klatt – Redakcja Rozrywki TVP1


Serdecznie dziękujemy p. Przemysławowi B. za nadesłanie krótkiego wywiadu z p. Piotrem Klattem. (nOaK)

EUROWIZJA.COM.PL
« Powrót do spisu aktualności