Naszym okiem

Kto za rok i czy w ogóle? 2008-06-01 17:16:10

54. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się już za rok w Rosji. Czy Polska będzie uczestniczyła w kolejnym konkursie? Jeśli tak, to jaka piosenka jest wstanie podbić serca Europejczyków?


Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji wzbudził wiele emocji, jednak ostateczne odczucia nie należały do pozytywnych. Rodacy oraz opinia publiczna niemal chórem rzekli: wycofajmy się! Tuż po festiwalu opolskim Telewizja Polska ma zamiar wysłać swoje spostrzeżenia na temat tegorocznej Eurowizji. Nasz nadawca wspomni w nich na temat systemu głosowania. Decyzja o tym, czy Polska będzie miała swojego reprezentanta w Rosji zapadnie najprawdopodobniej w październiku. We wrześniu nasz kraj bierze udział w drugiej edycji Eurowizji w Tańcu. Zapewne wynik tego widowiska, będzie miał także spory wpływ na decyzję naszego publicznego nadawcy. Bowiem, jeśli przyjmiemy najgorszy scenariusz, że podczas tanecznej Eurowizji – Edyta Herbuś i Marcin Mroczek przywiozą marny wynik, to szanse na udział w Konkursie Piosenki Eurowizji spadną do minimum. Już teraz TVP zapowiedziała, że nie weźmie udziału w tegorocznej dziecięcej odsłonie konkursu, która odbędzie się na Cyprze. Nasz kraj uczestniczył w tym festiwalu dwukrotnie, zajmując zawsze ostatnie miejsce. Dlatego dobrze, że TVP nie wyśle żadnego młodego muzyka w tym roku. Gdyż przedostatnie miejsce Isis Gee, prawdopodobne ostatnie miejsce na Junior Eurovision w połączeniu z ewentualnym kiepskim wynikiem Edyty Herbuś i Marcina Mroczka to byłoby zbyt wiele i przybiłoby tylko gwóźdź do trumny. A tak to wciąż jest szansa, na pozostanie w Konkursie Piosenki Eurowizji. Miejmy nadzieję, że EBU zmieni także system głosowania, aby jeszcze bardziej uniknąć tzw. "politycznej układanki". Trzeba przyznać, że dzięki wprowadzeniu dwóch półfinałów sąsiedzkie głosowanie zostało nieco ograniczone. Problem pozostał teraz tylko w finale, w którym nic się nie zmieniło.

A jeśli nawet Polska weźmie udział w przyszłorocznej Eurowizji to co dalej? Jaki typ piosenki spodobałby się w Europie? Patrząc na ostatnie edycje konkursów piosenka napisana na zwycięstwo powinna być: melodyjna, rytmiczna, zmienna, łatwa do zanucenia oraz wpadająca w ucho za pierwszym razem. I teraz podstawowym problemem jest to, kto w naszym kraju skomponuje taki utwór? A potem jak już będzie ciekawa piosenka, to kto ją poprawnie zaśpiewa i oryginalnie zaprezentuje na scenie? Najgorsze jest to, że w Polsce nie zadaje się takich pytań. A dopóki nikt Eurowizji nie weźmie na poważnie, dopóty będziemy zajmować niskie pozycje…

źródło: własne, oikotimes

EUROWIZJA.COM.PL

« Powrót do spisu aktualności