Polskie Preselekcje 2008
Zobacz Polskie Preselekcje 2007 >>>

Do krajowego finału zgłoszono 100 piosenek. Kompozycje zostały przesłuchane od 3 do 6 stycznia 2008 roku. Wyboru dokonała komisja artystyczna TVP w składzie: Magda Czapińska, Zuzanna Łapicka - Olbrychska, Agata Krysiak, Ryszard Poznakowski, Robert Obcowski, Tomasz Deszczyński, Paweł Sztompke, Artur Orzech oraz Piotr Klatt (przewodniczący). Wyłoniono 10 piosenek, które spotkają się w ostatecznej rozgrywce oraz ogłoszono listę pięciu rezerwowych utworów. W gronie finalistów największym zaskoczeniem jest szwedzka piosenkarka Sandra Oxenryd, która znana jest już eurowizyjnej publiczności, bowiem reprezentowała Estonię w 2006 roku (zajęła wówczas 18 miejsce). Po raz kolejny, ale w nieco innym składzie, usłyszymy zespół Queens. Niespodzianką jest również Isis Gee, znana w Polsce z popularnego show - Taniec z Gwiazdami. Do preselekcji dostała się również nowa twarz polskiej muzyki dance - Kasia Nova. Tajemnicza Margo, wcześniej znana jako Gosia Da Luxe wykona jako jedyna utwór w języku polskim. Profesjonalnej piosenki można spodziewać się po grupie Man Meadow, gdyż autorem muzyki i tekstu jest wybitny kompozytor szwedzki Thomas G:son. Jego utwory zwykle plasują się w czołówce Eurowizji (Carola - Invincible). Pozostali uczestnicy to tradycyjnie debiutanci, bardziej lub mniej znani polskiej publiczności.

Krzysztof Zalewski z utworem Kiełbasa został zdyskwalifikowany, gdyż wykonał tę kompozycję 15 września 2007 roku na koncercie Dzień Kotana. Przypominamy, że regulamin Konkursu Piosenki Eurowizji zabrania udziału utworom, które zostały opublikowane przed 1 października 2007 roku.

Wśród wykonawców rezerwowych znaleźli się:

01. Grzegorz Kloc - Don’t let the fire die
(muzyka: G. Kloc, tekst: Olga Pruszowska - Kloc)
02. Michał Karpacki - Women to love
(muzyka i tekst M. Karpacki)
03. Zenon Boczar - What’s going on?
(muzyka: Z. Boczar, tekst: Z. Boczar, Steve O’Brien)
04. Kashmir - Czy to miłość czy zabawa
(muzyka: Kamil Wyziński, tekst: Katarzyna Pietras)

Regulamin "Piosenki Dla Europy 2008" >>>

Lista piosenek zakwalifikowanych do polskich preselekcji została stworzona na podstawie sumy indywidualnych wyników głosowania członków Komisji Konkursowej Krajowych Eliminacji.

Polskie preselekcje czyli Piosenka Dla Europy – Warszawa 2008 odbedą się 23 lutego. Transmisję przeprowadzi pierwszy kanał TVP. Reprezentant Polski zostanie wybrany przez publiczność w systemie sms oraz przez jury – stosunkiem głosów 50/50. Zwycięzca krajowych eliminacji weźmie udział w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 20 maja w Belgradzie, stolicy Serbii.

29 stycznia rozlosowano kolejność prezentacji utworów konkursowych podczas Piosenki Dla Europy - Warszawa 2008:

01. Żywiołak - Noc Kupały (dzika karta nr. 2) DYSKWALIFIKACJA

02. Kasia Nova - The Devil
03. Edi Ann - Lovin'u
04. Izabela Kopeć - You've Got My Love (dzika karta nr. 3)
05. Starnawski & Urban Noiz - It's Not A Game
06. Queens - I Say My Body
07. Isis Gee - For Life
08. Men Meadow - Viva La Musica!
09. Afromental - Thing We’ve Got
10. Plastic - Do Something
11. Sandra Oxenryd - Superhero
12. Natasza Urbańska - Blow Over (dzika karta nr. 1)
13. Margo - Dlatego Walcz