Izabela Kopeć


IZABELA KOPEĆ
You've Got My Love

Muzyka: Filip Kuncewicz
Tekst: Izabela Kopeć

Strona: izabelakopec.pl

Foto: Izabela KopećIzabela Kopeć jest absolwentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Magister sztuki wokalnej. Specjalizacja wokalno aktorska i oratoryjno-kantatowa. Staranne wykształcenie, nie tylko w dziedzinie wokalistyki, ale także gry aktorskiej i ruchu scenicznego.

Śpiew fascynował ją od najmłodszych lat. Kiedy jako siedmioletnia dziewczynka wyśpiewała swoją pierwszą nagrodę w konkursie wokalnym, jej talent został zauważony i doceniony. Ukończyła szkołę muzyczną I-go stopnia w klasie gitary klasycznej oraz II-go stopnia-śpiewu solowego w Cieszynie.

W szkole średniej śpiewała w swoich pierwszych amatorskich zespołach: bluesowym i wokalno-instrumentalnym. Muzyka wypełniała cały jej czas i całe jej życie. To muzyka wykształciła w niej wielką wrażliwość na dźwięk i piękno, to poprzez muzykę wyraża swoje najgłębsze uczucia i emocje.

Jest wokalistką, której wszechstronne zainteresowanie i talent sprawiają, że ma Ona wszystkie dane ku temu, by w oryginalny sposób połączyć dwa, zdawałoby się, odległe światy: muzyki operowej i muzyki pop.

Rozwój jej kariery, już od momentu ukończenia szkoły muzycznej wyraźnie wskazuje, że możliwa jest synteza tych gatunków.

W 2002 roku rozpoczęła współpracę z kompozytorem, aranżerem i producentem - Wojciechem Konikiewiczem.

Współpraca przyniosła efekt w postaci pierwszej produkcji studyjnej. Artystka nagrała trzy utwory autorstwa Konikiewicza do tekstów Sławomira Gołaszewskiego, będące zapowiedzią planowanego na jesień 2003 debiutu płytowego "Te Trzy Światy". Zrealizowane piosenki są mocno zróżnicowane stylistycznie. Oferują one zarówno podróż w krainę etno-techno("Trzy Światy"), urbanistycznego, tanecznego funk-latin("Idę przez miasto") jak też balladowego nastroju ("Niczego już nie chcę od Ciebie").

Artystka wielokrotnie występowała w Polsce, jak też poza jej granicami, z recitalami pieśni, arii (Bach, Haendel, Mozart, Rossini, Debussy, Chopin, Manuel de Falla, Saint-Saens), romansów, zbliżając się jednocześnie do muzyki pop we wszystkich jej odmianach łącznie z techno (cykl Techno opera), etno, ambientem, czy drum and bass.

Latem 2003 roku współpraca z kompozytorem Christopher`em de Voise w Nowym Yorku przyniosła, obok nagrań materiału muzycznego do filmu Maćka Dowgiałły pt.:"Pankosmodios" ( "Spanish romance", "Hommage a Satie" ), także udział w Międzynarodowym Koncercie na 25-cio lecie Pontyfikatu Jana Pawła II (Bazylika Gdańska, jesień 2003r.) gdzie śpiewała "Stabat Mater" - współczesną kompozycję kompozytora na chór, orkiestrę i głos solo.

W 2005 roku nagrała w Londynie we współpracy z producentem Peterem Haywoodem utwór "My Love", łączący operowy wokal z najnowocześniejszym brzmieniem clubbingowym. Gościnnie na klawiszach zagrał Keith Emerson. Piosenka ukazała się na dwóch albumach: "Hotel St. Tropez", "Cafe Krishna". Oba albumy dystrybuowane są w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Biorąc udział w koncertach z muzykami jazzowymi, udowodniła, że nieobcy jest jej również nurt jazzu, interpretując swobodnie tematy Gershwina, w tym arię "Summertime" z opery "Porgy and Bess".

Zmienia często sale koncertowe na przestrzeń sakralną, wernisażu, przestrzeń pokazu mody czy galerii sztuki.

Mając doświadczenia aktorskie szuka również własnych tropów w dziedzinie filmu, uczestnicząc w projekcie filmowym Maćka Dowgiałły pt.:"Pankosmodios – narodziny trójwymiarowej trylogii", jako aktorka i śpiewaczka. Muzyka skomponowana została przez Christophe de Voise, ścieżka dźwiękowa z filmu ukaże się na kolejnej płycie wokalistki.

Współpracowała również z belgijskim kompozytorem Henri Seroka, którego "Credo" wykonała na światowej premierze w 2004 roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Zaznacza, że kiedy śpiewa czuje smak życia we wszystkich wymiarach, od metafizyki po naturę. Wtedy obok żywiołu, medialnego szumu, pojawia się tak istotna w biografii śpiewaczki pamięć idealnej formy dźwięku, pamięć, która stanowi siłę, ale nie tworzy barier. Klasyczna muzyka, jazz, pop, obraz filmowy, rozmaite muzyczne performances. Próby własne, nowatorskie, czasem na granicy artystycznej prowokacji, ale i stałe powroty do Bacha…. Jest bowiem w sztuce wokalnej artystki miejsce dla klasycznych recitali i awangardowych wokaliz oraz dla kanonów i eksperymentów.

Jej ostatnia płyta Inspiracje zawiera utwory znane i lubiane takie jak Over The Rainbow, Con Te Partiro, Summertime, Ave Maria i Adeus. Jej najnowszym autorskim dziełem jest płyta Sycomore tree, zawierająca dziesięć utworów, których jest współkompozytorem i współautorem tekstu.

Tekst utworu:

You will never know
What You’re looking for
Can you touch my heart
if You haven’t any love?

You will never see
The truth about Your life
You don’t hurry up
Sun’ll be rising anyhow.

You’ve got so much:

You open heart for everyone
The magic of nature will be my love.

So many tears we’ve cried…
You will never waste your life.

Tell me why !!!
You are wasting time
You are wasting time

You’ve got so much

You’ve got my love
…my love

Preselekcje

Teledysk