Polskie Preselekcje 2009Piosenka Dla Europy – Warszawa 2009


Zwyciężczynią Krajowego Finału Polskich Preselekcji - Piosenka Dla Europy 2009 została Lidia Kopania, która łącznie zdobyła 22 punkty. Artystka będzie tegoroczną reprezentantką Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji. Wokalistka po raz pierwszy zaśpiewa swoją piosenkę w drugim półfinale, który odbędzie się 14 maja br. Jeśli spodoba się publiczności i jury, zmierzy się w wielkim finale 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w Moskwie. Wokalistka zaśpiewa w stolicy Rosji piosenkę I Don't Wanna Leave.


Polskie Preselekcje czyli Piosenka Dla Europy – Warszawa 2009 odbyły się 14 lutego. Transmisję przeprowadził pierwszy kanał TVP. Reprezentant Polski został wybrany przez publiczność w systemie sms i audiotele oraz przez jury – stosunkiem głosów 50/50. Zwycięzca krajowych eliminacji weźmie udział w półfinale 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Moskwie, stolicy Rosji. W tym roku zasady wyboru polskiego reprezentanta nie uległy jakimś drastycznym zmianom, aczkolwiek były pewne nowości. Regulamin pozwalał na zgłaszanie utworów wykonywanych w dowolnym języku. Telewizja miała prawo do przyznania, aż pięciu „dzikich kart”. Nie przyznała jednak ani jednej. Najciekawszą zmianą była możliwość zgłaszania kompozycji wykonywanych przez tzw. wykonawców demonstracyjnych, dla których w przypadku kwalifikacji przez Komisję Konkursową telewizja poszukałaby oryginalnych wykonawców. Nasz publiczny nadawca oczekiwał na kompozycję do 16 stycznia 2009 roku.  

Od dnia 28 listopada 2009 roku Telewizja Polska zaprosiła do współpracy wszystkich twórców i artystów zainteresowanych udziałem w Krajowych Eliminacjach 54. Konkursu Piosenki Eurowizji -  Moskwa 2009. Udział twórców i artystów jest opisany w Regulaminie określającym zasady wyboru utworu i wykonawcy reprezentującego Telewizję Polską  w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji. Eurowizja to przede wszystkim konkurs piosenki. Telewizja Polska poszukuje dobrej kompozycji, która zyska uznanie międzynarodowej, a także telewizyjnej publiczności. Publiczne, ogólnodostępne, także dla obcokrajowców, preselekcje eurowizyjne są z powodzeniem organizowane przez większość nadawców publicznych w Europie. Telewizja Polska uważała, że taki sposób wyłaniania polskiego reprezentanta jest jak najbardziej właściwy dla popularyzacji Konkursu Piosenki Eurowizji w Polsce, a forma tegorocznych eliminacji pozwoliła na wybranie możliwie najlepszej piosenki, która będzie nas reprezentowała w Moskwie.

W dniu 28.01.2009 w siedzibie TVP S.A. przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie w obecności komisji w składzie: Zuzanna Olbrychska, Mikołaj Dobrowolski, Małgorzata Kosturkiewicz, Andrzej Witkowski, Mirosław Łękowski oraz przedstawicieli wykonawców zakwalifikowanych do krajowego finału Konkursu Piosenki Eurowizji – Piosenka dla Europy 2009 odbyło się losowanie kolejności występu podczas koncertu finałowego 14 lutego 2009.

Zapoznaj się z Regulaminem Piosenki Dla Europy - W-wa 2009 >>>

Zobacz Polskie Preselekcje 2008 >>>
Zobacz Polskie Preselekcje 2007 >>>