56. Konkurs Piosenki Eurowizji - Dusseldorf 2011Dzięki zwycięstwu Leny Meyer-Landrut, 56. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Dusseldorfie w Niemczech.

Dusseldorf jest to jedno z większych z miast zachodnich Niemiec, o dużym znaczeniu gospodarczym. Düsseldorf, który po drugiej wojnie światowej przeżył fazę przyśpieszonego rozwoju, jest siedzibą wielu niemieckich koncernów przemysłowych.

Symbolem miasta jest ekskluzywny bulwar Königsallee. Kolejnym obowiązkowym punktem wizyty w Düsseldorfie jest stare miasto (Altstadt), z jego wąskimi uliczkami, starymi kościołami, oryginalnymi browarami z wyszynkiem, knajpkami i restauracjami. Wzdłuż całej starówki, aż do dzielnicy Medienhafen, ciągnie się atrakcyjna promenada nadreńska (Rheinuferpromenade), którą światowej rangi architekci w rodzaju Franka Gehry’ego uczynili miejscem pielgrzymek znawców architektury.
 
Zabytkowe Stare Miasto (Altstadt)
Na starym mieście wciąż podziwiać można oryginalną nawierzchnię z kocich łbów, po której już w XVII wieku miał przejeżdżać konno książę-elektor Jan Wellem. Wąskie staromiejskie uliczki, zabytkowe kościoły, oryginalne browary, knajpki i restauracje to obowiązkowy punkt wizyty dla każdego, kto zawita do Düsseldorfu. Tu również znajduje się „najdłuższy bar świata” – ponad 260 oryginalnych knajpek i przytulnych browarów z wyszynkiem.
 
Pałac Benrath

W XVIII wieku książę-elektor Karol Teodor wybudował w południowej części miasta pałac mający służyć polowaniu i rozrywce. Unikalny kompleks pałacowo-parkowy jako całość stanowi dzieło o wyjątkowym znaczeniu dla historii sztuki i jeden z najważniejszych tego rodzaju obiektów na świecie.
 
„Oś sztuki” (Kunstachse) i Zbiory Sztuki Północnej Nadrenii-Westfalii (Kunstsammlung NRW)
Na odcinku zaledwie 800 m skupiają się w Düsseldorfie wszystkie instytucje ze „sztuką” w nazwie: Muzeum Sztuki (Kunstmuseum), Pałac Sztuki (Kunstpalast), Akademia Sztuk Pięknych (Kunstakademie), Hala Sztuki (Kunsthalle) i Towarzystwo Sztuk Pięknych (Kunstverein) oraz Zbiory Sztuki Północnej Nadrenii-Westfalii (Kunstsammlung NRW).