Aktualności Eurowizyjne

Raport Specjalny: Znamy finalistów! 2007-05-11 03:49:24

Zakończył się półfinał 52. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do sobotniego starcia awansowało 10 piosenek. Niestety wśród nich nie ma kompozycji z Polski. Sprawdź kto zaprezentuje się w finale i zapoznaj się z naszym raportem specjalnym z gorącego wieczoru w Helsinkach.


Do finału 52. Konkursu Piosenki Eurowizji awansowały piosenki z: BIAŁORUSI, MACEDONII, SŁOWENII, WĘGIER, GRUZJI, ŁOTWY, SERBII, BUŁGARII, TURCJI i MOŁDAWII. Po raz kolejny w finale konkursu zabraknie Polski. Zespół The Jet Set nie zdołał pokonać konkurencji i swój występ zakończył w półfinale. Sensacyjnie do finału nie weszła Szwajcaria, chociaż tego można było się spodziewać po kiepskiej kopii Lordi z zeszłego roku. Niestety z rywalizacji odpadła Malta. Teatr na scenie nie zyskał uznania. Utwory operowe cieszyły się jednak dużym zainteresowaniem. Ciekawostką jest, że wszystkie państwa, które zakwalifikowały się do finału leżą w Europie Wschodniej i na Bałkanach. Zatem może lepiej pomyśleć o dwóch pófinałach - wschodnim i zachodnim, w przyszłym roku. Polska zaliczana byłaby wtedy do Zachodu. Pamiętajmy też, że najważniejsza w tym konkursie jest piosenka. Do finału awansowały bardzo dobre kompozycje. Tegoroczna rywalizacja stała na wysokim poziomie. Pokonać 18 państw było niezwykle trudno.


Serwis EUROWIZJA.COM.PL przewidział 8 na 10
państw, które awansowały do ścisłego finału. W pierwszej piętnastce umieściliśmy aż 9 z nich. Szansę Łotwy oceniliśmy jednak na 4/10.

Okiem krytyka: Kto awansuje do finału? >>>


Poniżej przedstawiamy nasz raport specjalny z przebiegu półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji. Przeczytaj jak zaprezentowały się poszczególne państwa.

BUŁGARIA: (FINAŁ)
Piosenka z tego kraju idealnie nadawała się na rozpoczęcie Eurowizji. Centralnie na scenie stały instrumenty, z których artyści często korzystali, należały do nich – m.in. bębny i perkusja. Scenografia mieniła się niebieskim odcieniami. Siłą tego utworu był mocny wokal Elitsy, a w połączeniu z ciekawą wizualizacją (poziomymi piorunami) - występ okazał się strzałem w dziesiątkę.




IZRAEL:
Muzycy zaprezentowali dość ciekawy układ choreograficzny. Wszyscy członkowie grupy brali czynny udział w show – ekspresja na scenie była porywająca. Oprócz akordeonu i gitary, na scenie pojawiła się fujarka. Wizualizacja robiła duże wrażenie - przedstawiała miasto i mapę świata. Scena mieniła się przeróżnymi barwami – przeważał jednak kolor niebieski. Wokal był bardzo dobry.




CYPR:
Evridiki śpiewała swój utwór Comme ci Comme ca w towarzystwie chórzystki, klawiszowca, perkusisty oraz gitarzysty. Scena przedstawiona była w niebiesko-purpurowych kolorach. Ekran za plecami Evridiki przedstawiał piękne gotyckie i celtyckie wzory. Wokalistka ubrana była w czarne rajstopy i srebrną sukienkę, która uwidaczniała jej biust. Podczas instrumentalnej części utworu pojawiły się efekty stroboskopowe. Wokal Evridiki chronił świetny chór. Na scenie pojawił się także dym i efekty pirotechniczne. Artystka użyła również maszynę do robienia wiatru.



BIAŁORUŚ: (FINAŁ)
Białoruska prezentacja przygotowana została bardzo profesjonalnie. Show rozpoczęło się magicznym elementem typu "pojawiasz się i znikasz". Magiczną siłą rozsunęły się dwie poruszające się ścianki. Za nimi była pustka. Po chwili zsunęły się ponownie i ponownie szybko rozsunęły. Wyłonił się wreszcie wokalista, który z wrodzonym talentem wykonał ciekawy układ choreograficzny. Sztuczek magicznych nie było końca. W dalszej części tancerki wskakiwały na ścianę, która przytrzymywała je nieziemską mocą na płaskiej powierzchni. Całość utrzymana była w kolorze niebiesko-granatowym z licznymi mieniącymi się gwiazdami. Wokal Kolduna był profesjonalny i chwytający, aczkolwiek na końcu piosenkarzowi zabrakło sił.



ISLANDIA:
Kolorystyka tego występu utrzymana była w zielono-niebieskich barwach. Na scenie oprócz wokalisty znajdowało się czterech gitarzystów oraz perkusista. Pomimo braku chóru, wokalista nie miał żadnych problemów ze śpiewem. Wszyscy uczestnicy show ubrani byli w czarne, skórzane stroje. Wizualizacje przedstawiała wielki celtycki znak w kształcie oka. Podczas części instrumentalnej utworu muzycy stali razem w centrum sceny.




GRUZJA: (FINAŁ)
Scenografia błyszczała jasnym światłem, a na wyświetlaczu pojawiały się gigantyczne ludzkie twarze i dłonie. Kolory oscylowały wokół czerni, czerwieni i bieli. Całość utrzymana była w gruzińskich barwach. Na scenie wokalistce towarzyszyło czterech tancerzy z szablami, którzy prezentowali bardzo dynamiczny układ choreograficzny. Sopho ubrana była w oryginalną, czerwoną kreację. Wokal był przepiękny. Pod koniec przedstawienia ujrzeliśmy dym i fajerwerki.




CZARNOGÓRA:
Stevan Faddy z Czarnogóry zrobił dobre wrażenie. Na scenie podziwialiśmy dwóch gitarzystów, perkusistę oraz dwie chórzystki. Scena mieniła się kolorem zielonym i srebrnym. Na wyświetlaczu pojawiały się celtyckie grafiki. Wokal był dobry. Użyty został także efekt zwolnionych ruchów podczas części instrumentalnej.





SZWAJCARIA:
Scena wyglądała imponująco. Animacja rozpoczęła się pajęczą siecią i niebieskimi nietoperzami. Wszędzie było mnóstwo przenikającego mrok światła. W trakcie show kolor niebieski przemienił się w biel nadając scenie bardzo atrakcyjny wygląd. DJ’owi Bobo towarzyszyło trzech mężczyzn i dwie kobiety. Wokół grupy stało siedem manekinów przebranych w stroje rodem z horroru. Ustawione były również wieloramienne świeczniki. Wszyscy uczestnicy show ubrani byli w ciekawe stroje, a na głowach mieli ekstrawaganckie fryzury. DJ Bobo ubrany był w czarny, skórzany płaszcz. Wszędzie przeważało pełno dymu, a klimat odpowiadał liryce utworu. Wokal DJ’a Bobo był całkiem porządny, wokalistka towarzysząca artyście miała momentami problemy ze śpiewem w wyższych partiach utworu. Pierwsze słowo wypowiedziane przez DJ’a Bobo na scenie brzmiało: "Vampiry w Helsinkach, obudźcie się!".


MOŁDAWIA: (FINAŁ)
Scena podczas mołdawskiej piosenki była zabarwiona na czerwono-złoty kolor. Barwy wirowały i iskrzyły. Piosenka rozpoczęła się od gry wokalistki na skrzypcach. Towarzyszyły jej dwie tancerki i jeden tancerz. Tancerki z ekspresją wymachiwały czerwonymi wstążkami. W chórku artystkę wpierały dwie chórzystki. Wokal piosenkarki był dobry.




HOLANDIA:
Artystce towarzyszyły cztery tancerki i jeden tancerz. Holenderka użyła specjalnego podestu, z którego w trakcie piosenki schodziła i wykonywała układ choreograficzny z tancerzami. Tancerki wspomagały głosowo wokalistkę, a tancerz efektownie skakał. Edsilia pokazała piękny, silny głos. Scena utrzymana była w żółtoczerwonej stylistyce. Zostały dodane elementy różu. Wrażenie ogólne było przyjemne.




ALBANIA:
Dominującym kolorem był niebieski. Friderica Ndoci wspomagała wokalnie jego żona – Aida Ndoci i trzech mężczyzn. Aida ubrana była w żółtą sukienkę z odkrytym dekoltem i długim trenem. Na scenie znajdowała się także kobieta grająca na skrzypcach. Wizualizacja przedstawiała przepływającą wodę. Frideric śpiewał piosenkę w dwóch językach: albańskim i angielskim. Wokale był wyśmienite.




DANIA:
Scena mieniła się niebiesko-purpurowym kolorem. Za plecami DQ stała wielka srebra korona z krzyżem na czubku. Artystce towarzyszyło pięć osób – jeden mężczyzna i cztery kobiety. Troje z nich śpiewało, a cała piątka trzymała w dłoniach ogromne pióra. Wokalistka ubrana była w okazały kostium przykryty wielkim płaszczem. Głowę zdobił jej ogromny czerwony pióropusz. Z upływem piosenki płaszcz opadł. Wokal DQ był bardzo dobry.




CHORWACJA:
Standardowe rockowe wykonanie. Scena była w odcieniach czerwieni. Wizualizacja przedstawiała spadające złote gwiazdy. Dado Topicowi towarzyszył perkusista, dwójka gitarzystów oraz jedna chórzystka. Wokale były dobre.





POLSKA:
Na scenie znajdowała się złota klatka przykryta czerwonym płótnem, był również stary gramofon oraz krzesła. Wizualizacja pełna była ruchu, przeważały czerwone łańcuchy. Układ choreograficzny był niemal identyczny, jak ten przedstawiony w polskich preselekcjach. Była także niespodzianka!!! Nowe stroje, utrzymane w czerwonej kolorystyce. Wokal był bardzo dobry.




SERBIA: (FINAŁ)
Wokal Mariji był wyjątkowy i bardzo mocny. Artystka nie miała żadnych problemów ze śpiewem. Wokalistka zaprezentowała statyczne przedstawienie. Na scenie pojawiła się jako pierwsza. W miarę rozwoju piosenki dołączyło do niej pięć chórzystek. Dziewczyny ubrane były w czarno-białe stroje, a głowy zdobiły im czarne kapelusze. Piosenka brzmiała bardzo profesjonalnie. Stylistyka oparta była na gwiaździstym niebie, a dominującymi kolorami były czerwony i żółty. Podczas drugiej zwrotki pojawiło się na wyświetlaczu wielkie czerwone słońce.



CZECHY:
Wizualizacja czeska opierała się na kolorze czerwonym i pomarańczowym. Oprócz wokalisty na scenie znajdował się perkusista oraz trzech gitarzystów. Głos wokalisty był charakterystyczny lecz momentami męczący. Artyście wydawało się, że im głośniej wykrzyczy tekst piosenki, tym przedstawienie będzie ciekawsze. Zwyczajnie się pomylił.





PORTUGALIA:
Portugalska ekipa czuła się pewnie na scenie. Zaprezentowała skomplikowany układ choreograficzny. Sabrinie towarzyszyły trzy tancerki, które również wspomagały ją wokalnie. Dziewczyny trzymały w ręku duże beżowe wachlarze. Na scenie znajdowała się również para tancerzy. Mężczyzna w pewnym momencie zaprosił Sabrinę do krótkiego tańca. Podczas wstawki instrumentalnej wachlarze łączyły się ze sobą tworząc okrągły kwiat, przed którym tańczyła wokalistka. Scena błyszczała czerwienią i złotem. Artystka ubrana była w krótką, białą sukienkę.



MACEDONIA: (FINAŁ)
Kolorystyka show utrzymana była w szarej tonacji. Sztuczne niebo spowijały liczne gwiazdy. Wokalistce towarzyszyła para tancerzy, a trójka chórzystów wspomagała artystkę wokalnie. Na scenie pojawił się dym. Wizualnie choreografia nie tworzyła całości, można było odczuć bałagan. Głos Karoliny był silny i brzmiał profesjonalnie. Występ zwieńczyły fajerwerki.




NORWEGIA:
Zielony, czerwony i niebieski to kolory, które tworzyły nastrój podczas występu Guri Schanke. Wokalistce na parkiecie towarzyszyło dwóch młodych tancerzy, a trzyosobowy żeński chór wspomagał norweską divę. Artystka zmieniła swój strój dwukrotnie podczas prezentacji na scenie - rozpoczęła w brązowej sukience, która w trakcie występu przemieniła się w pomarańczową. W ostatnim takcie utworu, artystka zrzuciła strój i pozostała jedynie w skąpej srebrnej sukience. Wizualizacja przedstawiała pięciolinię i przepływające nuty. Całość zrealizowana była bardzo profesjonalnie.



MALTA:
Występ maltańskiej wokalistki tworzył bardzo orientalny nastrój. Artystka wkroczyła na scenę po specyficznym gongu. Chór składał się z trzech tancerek, wyposażony był w efektowne wachlarze naturalnych rozmiarów. Na scenie piosenkarce towarzyszyli również półnadzy tancerze. Czuło się energię, dużo się działo. W drugiej części piosenki tancerze porzucili wachlarze i podnieśli białe płótna, którymi wymachiwali przez kolejne 15 sekund. Końcówkę przedstawienia wieńczył układ choreograficzny skupiający wszystkich artystów po środku sceny. Wokal artystki był bardzo dobry.



ANDORA:
Andorska prezentacja utrzymana była w kolorze czarnym. Wizualizacje przedstawiały liczby w różnych czcionkach przemieszczające się w rozmaity sposób po scenie. Wokal, jak i całe show było profesjonalne. Poza perkusistą, reszta członków zespołu grała na gitarach.





WĘGRY: (FINAŁ)
Magdi występowała na scenie w towarzystwie dwóch gitarzystów i perkusisty. Artystka zdawała się oczekiwać na najbliższy autobus, ponieważ stała pod znakiem "Bus Stop", a w ręku trzymała walizkę. Na scenie było również pianino, bębny oraz gitara. Przedstawienie było bardzo emocjonalne i znacznie różniło się od poprzednich wystąpień. Wizualizacja pokazywała gwieździste niebo i pomarańczowe światła wydobywające się zza sceny. Wokal artystki był doskonały.




ESTONIA:
Układ choreograficzny Estonki zawierał dużą ilość ruchów. Gerli Padar stworzyła ciekawą dramaturgię podczas swojego występu. Artystka pokazała także silny głos.






BELGIA:
Na scenie dominowały barwy tęczy. Było bardzo kolorowo, a styl piosenki lat 80-tych został dobrze odzwierciedlony. Dzięki liderowi zespołu panowała energia i ruch. Podczas śpiewu artysta grał również na gitarze. Kamera często pokazywała zbliżenia członków zespołu. Wokal był bardzo dobry, ale zabrakło niespodzianki.





SŁOWENIA: (FINAŁ)
Scena utrzymana była w niebieskiej kolorystyce. Wokół artystki rozpościerało się gwiaździste niebo, a na parkiecie towarzyszył jej pięcioosobowy chór - dwóch mężczyzn i trzy kobiety. Wokal słoweńskiej gwiazdy był czarujący. Alenka przedstawiła ciekawą sztuczkę - artystka czarowała swoją prawą dłoń, z której zaczęło płynąć magiczne światło.




TURCJA: (FINAŁ)
Inscenizacja mieniła się barwą czerwoną i żółtą. Złote płomienie rozświetlały przestrzeń. Tureckiemu wokaliście na scenie towarzyszyły cztery tancerki, które również wspomagały go wokalnie. Do chóru dołączył również mężczyzna. Przedstawienie rozpoczęły tancerki, które trzymały wielkie złote płótno w trakcie instrumentalnego wejścia. Gdy materiał opadł, wyłonił się spod niego wokalista. Część widowiska przypominało pamiętne wykonanie Sertab Erener sprzed 4 lat. Na scenie panował ciągły ruch. Wokale były bardzo dobre. Pod koniec piosenki wybuchły wysokie płomienie.



AUSTRIA:
Austriacki wokalista ubrany był w srebrny kostium. Na scenie znajdowała się duża srebrna wstążka opleciona czerwonym materiałem. Chodziło tu o symbol walki z wirusem HIV. Oprócz wokalisty podczas show występowały trzy tancerki i jeden tancerz Na scenie znajdował się także mężczyzna z gitarą. Niespodzianką była wstążka, która ożyła poprzez tańczące tancerki. Wizualizacja była bardzo charakterystyczna – przedstawiała białe litery "Get Alive" i "Get A Life" na czarnym tle. Całe przedstawienie było profesjonalne i przemyślane, a wokal artysty wyśmienity.



ŁOTWA: (FINAŁ)
Ostatnia na scenie zaprezentowała się Łotwa. Wszyscy tenorzy mieli na głowie kapelusze. Wokale były bardzo dobre. Scena mieniła się kolorem czerwonym i złotym.






W sobotę odbędzie się FINAŁ 52. KONKURSU PIOSENKI EUROWIZJI. Oto kolejność, w której zaprezentują się uczestnicy:

01. BOŚNIA i HERCEGOWINA
02. HISZPANIA
03. BIAŁORUŚ
04. IRLANDIA
05. FINLANDIA
06. MACEDONIA
07. SŁOWENIA
08. WĘGRY
09. LITWA
10. GRECJA
11. GRUZJA
12. SZWECJA
13. FRANCJA
14. ŁOTWA
15. ROSJA
16. NIEMCY
17. SERBIA
18. UKRAINA
19. WIELKA BRYTANIA
20. RUMUNIA
21. BUŁGARIA
22. TURCJA
23. ARMENIA
24. MOŁDAWIA

« Powrót do spisu aktualności