Naszym okiem

Renton - a kto to taki? 2009-01-26 12:50:39

Serwis EUROWIZJA.COM.PL przybliża sylwetkę zespołu Renton, który zakwalifikował się z kompozycją "I'm Not Sure" do tegorocznej edycji koncertu Piosenka Dla Europy. Zachęcamy do wysłuchanie eurowizyjnego utworu grupy...


Foto: Renton (fot. Agata Kubień)Renton to jeden z najbardziej znanych młodych zespołów polskiej sceny alternatywnej. Tworzy go czterech chłopaków, którzy poznali się studiując w Szkole Głównej Handlowej i uznali, że poza zgłębianiem tajników wzajemnego oddziaływania popytu i podaży chcą od życia czegoś więcej. Nazwę zaczerpnęli od nazwiska głównego bohatera kultowego Trainspotting. W skład zespołu wchodzą: Marek Karwowski (wokal), Paweł Szupiluk (gitara), Łukasz Różycki (bas) oraz Mariusz Gajewski (perkusja).

W niedługim czasie od powstania zespół stał się rozpoznawalny dzięki bardzo dobrze przyjmowanym, spontanicznym i żywiołowym koncertom. Jeden z takich występów (u boku grupy The Car is on Fire), wywarł duże wrażenie na redaktorze radiowej Trojki Piotrze Stelmachu, co zaowocowało pojawieniem się piosenki 3 days na jego kompilacji Trzymaj z nami vol.2. Był to mały debiut fonograficzny Rentona.

Kolejne poprzeczki popularności zespół pokonywał na letnich festiwalach. Najpierw na Off Festiwalu 2006, na który dostał się dzięki wygraniu internetowego plebiscytu, a następnie na Heineken Open’er Festiwal, rok później, gdzie wystąpił na scenie w namiocie dla kilkutysięcznej publiczności.

W 2006 r. grupa niespodziewanie zaistniała utworem Hey girl w reklamie jednej z sieci komórkowych. Piosenka okazała się dużym sukcesem, wywołując poruszenie zarówno wśród fanów alternatywnego grania, jak też wśród szerszej grupy odbiorców. Z reklamy, Hey girl trafił na singiel promujący nową kompilację Piotra Stelmacha Offensywa.

Foto: Renton (fot. Agata Kubień)Dalej wydarzenia potoczyły się szybko: transmitowany koncert w Trójkowym Studio im. Agnieszki Osieckiej, kolejna piosenka – What’s not growing umieszczona na EP’ce promującej kompilację Ofensywa 2, oraz kontrakt płytowy z Radiową Agencją Fonograficzną. Na przełomie 2007 i 2008 zespół wszedł do Studia S4 i zarejestrował materiał na debiutancką płytę. Realizatorem i współproducentem płyty jest Marcin Gajko, który pracował wcześniej m.in z The Car is on Fire, Negatywem czy Agnieszką Chylińską.
 
Płyta pod tytułem Take-Off ukazała się w sprzedaży na początku maja 2008 r. Spodobała się zarówno fanom jak i słuchaczom, o czym może świadczyć fakt, że singiel Walk Aside promujący płytę dotarł aż do 8 miejsca Listy Przebojów Trójki.

Muzyka Rentona to świeża mieszanka college rocka, post punka i indie popu. Są to melodyjne piosenki pełne energii. Bujająca, motoryczna sekcja rytmiczna, jazgotliwa gitara, oraz mocny wokal o ciekawej barwie, tworzą brzmienie Rentona. Chwytliwe refreny mieszają się z zapamiętywalnymi hook’ami, zadziorne gitarowe riffy z popowymi melodiami. Renton swoją muzyką koresponduje z najnowszymi światowymi trendami nurtu indie, jednocześnie będąc zakorzenionym w tradycji piosenki spod znaku The Beatles.

Rentona można było usłyszeć latem 2008 między innymi na Festiwalu Rafineria w Redzie oraz na OFF-Festiwalu w Mysłowicach. Na jesieni zespół zagrał trasę koncertową obejmującą ponad 15 miast w całej Polsce.

Pod koniec listopada Renton zagościł na składance wydanej przez Radio Euro Wszystkie Covery Świata. Specjalnie na to wydawnictwa przygotował cover piosenki Anny Jurksztowicz Stan Pogody.

Obecnie zespół pracuje nad materiałem na swoją kolejną płytę.


Zachęcamy do wysłuchania eurowizyjnej kompozycji Renton TUTAJ >>>

EUROWIZJA.COM.PL

« Powrót do spisu aktualności